Po co trenować Yoshinkan Aikido ?

Po co trenować Yoshinkan Aikido ?

Bardzo wiele osób, które spotykaliśmy w swojej karierze mówiło nam, ze może przecież nabyć pistolet lub inną formę broni palnej w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

 

Jest to bardzo ciekawa koncepcja lecz my myślimy inaczej.
 

Podjęcie treningu wiąże się z realizacją naturalnych potrzeb człowieka w zakresie zachowania bezpieczeństwa, ochrony zdrowia bądź co najważniejsze formy czynnego wypoczynku (rekreacji).

Trenują różni ludzie w różnym wieku ponieważ w trakcie naszych zajęć kierujemy się zasadą, że każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie. Są osoby potrzebujące intensywnych ćwiczeń kondycyjnych, są osoby skupiające się tylko i wyłącznie na realnym aspekcie zastosowania technik, są osoby, które przychodzą poruszać się dla samego siebie i poznawać ludzi wśród, których czują się po prostu świetnie, a udział w treningu pozwala im na jakiś czas zapomnieć o problemach związanych z życiem codziennym (praca, rodzina itp.), 
są również osoby (w szczególności dzieci i młodzież), które rodzice chcą oderwać od monitora komputera bądź telewizora zanim kompletnie zepsują sobie wzrok lub skrzywią kręgosłup.

 

Muszę również  stwierdzić, że świetnie radzą sobie na treningu kobiety!!!

W Japonii jest takie powiedzenie, że Aikido jest właśnie sztuką walki stworzoną dla kobiet ponieważ siła fizyczna będąca atrybutem mężczyzn nie jest najważniejsza. Panie naprawdę fantastycznie sobie radzą na zajęciach nie ustępując w niczym mężczyznom, a z niektórymi z nich Panowie czasami obawiają się ćwiczyć.

Niemniej jednak udział w treningu pozwala dostrzec i zweryfikować ułomności swojego ciała. O skuteczności techniki nie decyduje sprawność motoryczna lecz sprawność układu nerwowo-mięśniowego przez co kształtuje się koordynację.

Bardzo ważne jest w trakcie treningu „Dojo Reigi” (etykieta Dojo) czyli zbiór zasad i przepisów, których należy przestrzegać przebywając w Dojo (miejsce treningu).

Oznacza to, że powinniśmy być tolerancyjni, kulturalni, życzliwi oraz wyrozumiali.

Trenując Yoshinkan Aikido powinna cechować nas skromność, cierpliwość, szacunek oraz pokora.

Powinniśmy dbać o estetykę, higienę osobistą jak i higienę stroju w, którym trenujemy.

Powinniśmy akceptować hierarchię stopni (kyu i Dan) oraz mieć szacunek do swojego mistrza.

 

Poszczególne normy zachowań stanowią kulturę oraz kilkuset letnią japońską tradycję, a dzięki porządkowi, dyscyplinie zaczerpniętej z dawnej japońskiej armii oraz hierarchii zachowane jest bezpieczeństwo jak i sprawna organizacja treningu.

Zarząd EFYA na pokazie z okazji X-lecia Shinkikai
Facebook
×

Log in