Co to jest Aikido ?

Co to jest Aikido ?

Wprowadzenie Aikido

Aikido to jedna ze sztuk walki wywodzących się z Japonii. Po II wojnie światowej Aikido szybko się rozprzestrzeniło, a obecnie staje się coraz bardziej popularne w wielu krajach. „Boom Aikido” można zobaczyć na całym świecie. Dlaczego Aikido jest teraz kochane przez wszystkie pokolenia, niezależnie od narodowości, kultury, języka itp.?

Podstawą Aikido nie jest opieranie się prawu natury, ale harmonizacja bez użycia siły fizycznej.
Techniki Aikido stosuje się, wykorzystując własną moc wraz z mocą wroga. Oznacza to, bez względu na to, czy jesteś silny czy słaby, duży czy mały, mężczyzna czy kobieta, młody czy stary, możesz uprawiać Aikido bez konieczności bycia najlepszym sportowcem.

Podstawowym stylem treningu Aikido jest „ćwiczenie wcześniej ustalonej formy (Kata)”. Dwóch partnerów ćwiczy formę techniki, stając się Shite (osoba stosująca technikę) i Uke (osoba otrzymująca technikę). Kilkakrotnie trenując w ten sposób, nabywa się techniki Aikido, a trening jest bardziej praktyczny dla studentów. W treningu w stylu Kata nie ma konkurencji, bez uczucia wygranej lub przegranej.

Zawsze trenujesz, aby doskonalić się z czystym sercem i czystym umysłem w harmonii z partnerem. Aikido nazywa się „sztuką walki harmonii”. Aikido wywodzi się z Daito-Ryu Aiki-Jujutsu.

Mówi się, że Daito-Ryu zostało założone 800 lat temu przez Shinra-Saburo Minamoto no Yoshimitsu. Rodzina Takeda Kai Genji (jeden z lokalnych władców samurajów) zachowała Daito-Ryu jako tajną sztukę walki w rodzinie. Nikt nie znał nawet nazwy tej sztuki walki, dopóki Sokaku Takeda Sensei nie zaczął uczyć sztuki poza rodziną pod koniec XIX wieku.

Studiując Daito-Ryu i inne sztuki walki oprócz własnych pomysłów, Aikido opracował Morihei Ueshiba Sensei, który był doskonałym uczniem Sokaku Takeda. Aikido zaczęło się rozpowszechniać po II wojnie światowej jako sztuka walki odpowiednia do współczesnych czasów pod względem ducha i techniki. Od tego czasu ludzie szybko zainteresowali się Aikido. Z tego powodu założył Aikido Yoshinkai i zbudował dojo Yoshinkan, aby wspierać Gozo Shioda Sensei.

 

Mistrzostwa EFYA
Facebook
×

Log in